Dom z dwiema wieżami

Dom z dwiema wieżami

Biografie i wspomnienia

Wydawnictwo: Karakter
Liczba stron: 320
Rozmiar 23,1 MB
Data premiery: 2018-12-05
Tytuł: Dom z dwiema wieżami
Autor: Zaremba Bielawski Maciej
Tłumacz: Kalinowski Mariusz
Wydawnictwo: Karakter
Język wydania: polski
Język oryginału: szwedzki
Liczba stron: 320
Data premiery: 2018-12-05
Rok wydania: 2018
Format: MOBI UWAGA! Ebook chroniony przez watermark. więcej ›
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 31046077

A także o getcie ławkowym i o tym, że niedługo przed drugą wojną światową polscy studenci medycyny nie dopuszczali do pracy w prosektorium żydowskich kolegów, bo polskie zwłoki miały być tylko dla polaków. w opowieści macieja zaremby bielawskiego historia, nawet ta znana, nie jest wcale oczywista i odsłania gorzkie paradoksy. jako dziecko maciej był dumny z rodowego herbu i przodka, który zwyciężył pod grunwaldem. Dom z dwiema wieżami Ebook. Był grudzień 1968 roku, a on poznał właśnie pierwszą z wielu tajemnic swojej rodziny. "dom z dwiema wieżami" to fascynująca próba rekonstrukcji rodzinnej historii, która dotąd pełna była przemilczeń. Autor opisuje splot żydowskich i szlacheckich losów, przygląda się różnym obliczom etosu rycerskiego, zastanawia się nad źródłami polskiej ideologii narodowej i antysemityzmu. W brawurowo napisanym "domu z dwiema wieżami" mieści się wszystko: powaga i groza, humor i autoironia, powściągliwość i liryzm. I ocalająca moc literatury. . Jestem żydówką". Kiedy miał siedemnaście lat, usłyszał od matki: "wyjeżdżamy. Jego wielostronna – szlachecka i żydowska, polska i szwedzka – perspektywa sprawia, że jest to refleksja świeża, wnikliwa, a zarazem pełna zaangażowania. niewiele jest książek, które w tak poruszający sposób obejmują cały ogrom ludzkiego doświadczenia – od pierwszych erotycznych inicjacji, poprzez młodzieńcze transgresje, decydujące życiowe decyzje, po mierzenie się z rodzinnymi traumami, lękiem i wypartą historią. To rzecz o rodzicach – ojcu, reformatorze polskiej psychiatrii, piłsudczyku, jeńcu oflagu, matce – oddanej pracy lekarce pochodzącej z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Dom z dwiema wieżami Pdf. O dziadkach, o pewnym upadłym dworku, kolei transsyberyjskiej i uliczkach przedwojennych krzeszowic i tarnowa.

Komentarze

Elżbieta Sikorska

Elżbieta Sikorska

Świetna książka. Prócz rewelacyjnie opowiedzianej historii rodzinnej pokazuje nasze, polskie fobie wobec obcych innych. Dla mnie jescze rewelacyjnie sportretowana kobieta, zdeterminowana by przeżyć, ale tak strasznie okaleczona walką o przeżycie.

mfbridge

mfbridge

chłonę wszystko, co wyszło po polsku napisane przez tego pana bo lubię , bo mądre, bo do myślenia, bo to dobrze spędzony czas z lekturą

Zostaw komentarz